We Develop Software for Business.

Verslo tekstų rengimas

VERSLO TEKSTŲ RENGIMAS

Įtaigus, argumentuotas, sklandus, patraukiantis dėmesį ir įdomus, aktualus ir reikšmingas – tai verslo teksto pagrindinės ypatybės. Iš tiesų, tai yra ir daugiau reikalavimų, taikomų populiariausioms verslo tekstų rūšims – reklamai, logotipams, šūkiam, įmonių pavadinimams, tačiau visi jie turi  padėti įgyvendinti pagrindinius verslo tikslus: padidinti pardavimus ir pelną, pritraukti didesnius lankytojų srautus ir paversti juos potencialiais klientais, padėti sukurti įtakingą ir palankią įmonės reputaciją ar paskatinti vartotojus atlikti tam tikrus veiksmus ir apskritai – duoti trokštamą rezultatą.

Norint parengti gerą verslo tekstą, reikia ir kruopštumo, ir laiko, ir, be abejo, specialių žinių. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ir į rengiamo verslo teksto rūšį, tačiau apie viską pakalbėkime išsamiau.

Verslo tekstas – reklama

Tai plačiausia verslo tekstų kategorija, kurios pagrindinis tikslas – įtikinti lankytoją įsigyti Jūsų siūlomą produktą (prekę ar paslaugą). Šie tekstai yra orientuoti į pardavimus, tačiau, kad jie būtų veiksmingi, įtaigūs ir naudingi, būtina laikytis tam tikrų reikalavimų.

  1. Patraukli antraštė. Tai vienas svarbiausių reklamos teksto elementų, kuris turi sudominti, pritraukti, užkabinti.

1 pav. „Efektyviausių antraščių pradžia“

Antraštė reikalinga visada, net ir kuriant el. parduotuvės aprašymus.

  1. Aiškiai įvardijama tema. Reklamos pradžioje turi būti atskleista apie ką yra tekstas – kokia jo tema, kokias problemas jis padės išspręsti, į kokius klausimus atsakys ir pan. Pasak reklamos specialistų, į pardavimus orientuotas tekstas – tai tarsi paslaugos teikėjo ir kliento pokalbis, todėl jis turi būti aiškus ir gana konkretus.
  2. Išsamus produkto aprašymas. Jame turėtų būti pateikti Jūsų produkto išskirtinumai, privalumai ir akcentuojamas naujumas bei aktualumas, t. y. kuo Jūsų produktas geresnis, pranašesnis už konkurentų siūlomus produktus. Taip pat reikėtų pateikti produkto techninius parametrus, savybes. Visuomet svarbu pagalvoti apie tuos, kurie Jūsų produktą įsigyja pirmą kartą – jiems visa informacija turi būti pateikta aiškiai, tiksliai, išsamiai.
  3. Tiksliai numatyta auditorija. Šiuo atveju tikslingiausia pateikti pavyzdį: įsivaizduokite, kad parduodate maudymosi kostiumėlius. Tikriausiai, jų norite parduoti kuo daugiau? Todėl savo reklamoje turėtumėte pažymėti, kad jie skirti ne tik plaukikams, bet ir mylintiems atostogas šiltuose kraštuose, mėgstantiems laisvalaikį leisti SPA salonuose ar baseinuose. Reklamą reikėtų taikyti ne vienai pirkėjų grupei, o platesnei auditorijai.
  4. Patrauklūs privalumai ir palyginimai. Produktas turi būti aprašomas patraukliai – įvardijama jo nauda, t. y. kuo jis pravers pirkėjui, kam jis reikalingas ir kodėl jo neturėjimas yra nuostolingas. Galima pateikti ir palyginimąs – Jūsų ir konkurentų produktų.
  5. Garantijos ir bandomasis laikotarpis. Klientams daugiau pasitikėjimo kelia ir įtaigesnė atrodo reklama, kurioje numatyta, kas bus jei produktas pradės netinkamai funkcionuoti (suges). Taip pat aktualu paminėti, kodėl ir per kiek laiko produktą galima grąžinti. Tai padrąsina klientus pirkti.
  6. Paskatinimas veikti. Nereikia užmiršti, kad reklamos pabaiga yra svarbiausia – joje turi būti tiksliai ir taikliai suformuota išvada, t. y. ką klientas turėtų nedelsdamas padaryti, kodėl turi pasinaudoti pasiūlymu ir ką už tai gaus arba ko neteks (jei pasiūlymu nepasinaudos).

Verslo tekstas – šūkis

Tikriausiai nekyla abejonių, kad jie turi būti paprasti, originalūs ir lengvai įsimenami. O jų reikšmė prilygsta prekinio ženklo ar logotipo reikšmei. Beje, šio verslo teksto rengimas priklauso nuo verslo pobūdžio, nes šūkis turi komunikuoti tai, kas svarbiausia tiksliniam jo klientui.

verslo tekstu sukis2 pav. „Nike šūkis“. Šaltinis: Google.lt

Tikriausiai retas asmuo nežino šio Nike įmonės šūkio. Ir taip yra dėl to, kad šūkis trumpas, paprastas, taiklus. Kitaip tariant, profesionaliai sukurtas.

Kuriant šūkį reikėtų pagalvoti apie keletą svarbių dalykų: kokie Jūsų verslo privalumai ir išskirtinumai prieš konkurentus (kartais pravartu akcentuoti tik vieną kurią nors veiklos sritį) ir kaip bus suteikiama paslauga klientui (klientui skirtas šūkis bus vertas pagarbos). Vertėtų apsvarstyti ir kalbos dalykus, atkreipiant dėmesį į tai, kad šūkis turi būti lengvai įsimenamas, išsiskirti geru skambesiu ir rimu. Taip pat rekomenduojama, kad šūkis būtų trumpas (geriausia iki 5 žodžių), be įmantrių ir pernelyg sudėtingų žodžių.

Šios rūšies verslo tekstas turi būti lyg aiški žinutė, pagrindinė mintis klientams. Tad pasistenkite, kad šūkis būtų ir galingas, ir išskiriantis Jus iš konkurentų būrio.

Verslo tekstas – pavadinimai

Dažnai tai būna vienas pirmųjų klausimų, kylančių kuriant savo verslą. Iš tiesų, pavadinimo kūrimui galioja prieš tai minėto verslo teksto – šūkio – reikalavimai.

Verslo tekstus rengiantys specialistai išskiria įvairius pavadinimų tipus: į pavadinimą įtrauktas asmens vardas ir pavardė (ar vienas iš jų), pavadinimas iš santrumpų, lokaciniai (vietovės) pavadinimai, veiklą apibūdinantys pavadinimai, naujadarai. Svarbiausia, kad jie patrauktų klientų dėmesį, išsiskirtų iš klientų ir, be abejo, atitiktų įmonės veiklą ar verslo pobūdį.

originalus prekiu pavadinimai3 pav. „Taiklus įmonės pavadinimas“. Šaltinis: Google.lt

Neabejojama, kad verslo tekstai, kurie orientuoti į pardavimus, turi savo magiją… Ir tinkamai ja pasinaudojus, sėkmė – garantuota.

Ką dar reikia žinoti rengiant verslo tekstus?

  1. Patraukite vartotojų dėmesį. Verslo tekstai geriausiai išpopuliarina įmonės vardą, todėl jį geriausia paminėti teksto pradžioje. Taip pat vartokite galingius, paveikius žodžius, nebijokite įtraukti raginimų ir skatinimų. O kad klientai susidomėtų, pasiūlykite jiems ką nors vertingo. Prieš pradedant rinkodaros kampanija, rekomenduojama atlikti tikslinius tyrimus ir ištirti savo auditoriją. Verslo teksto platinimas neatlikus auditorijos segmentavimo gali būti neproduktyvus ir neveiksmingas.
  2. Rašykite aiškiai ir pateikite gerų pasiūlymų. Visos pastangos gali nueiti veltui, jei klientams nebus aiškiai pateiktų pasiūlymų ar nurodymų. Pavyzdžiui, įtraukite į tekstą raktinį žodį, kurį vartotojas galėtų panaudoti ir gauti, pavyzdžiui, nuolaidą.
  3. Venkite įvairaus pobūdžio klaidų. Vartokite mažiau šnekamosios kalbos ir skyrybos ženklų (klaustukų, šauktukų), emocijų, nes tai paverčia tekstą neprofesionaliu. Neklaidinkite skaitytojų dviprasmybės ar neaiškios reikšmės žodžių.

Sėkmingai įsiūlytas produktas (prekė ar paslauga) ir aukšti, tenkinantys rezultatai – profesionaliai parengtų verslo tekstų esmė.